Pravilnik CIR – INTP instituta tjelesne psihoterapije o postupanju u
stegovnom postupku i postupanju povodom pritužbi i žalbi
  

Članak 1.

Svrha ovog Pravilnika je da osigura terapeutima, praktičarima, učiteljima i njihovim klijentima te edukantima CIR-INTP, kao i svim članovima Udruge jasne informacije i smjernice o postupanju u stegovnom postupku te postupanju povodom pritužbi i žalbi.

Svi terapeuti, praktičari i učitelji te edukanti CIR – INTP, kao i članovi Udruge moraju poštivati odredbe Statuta, Etičkog kodeksa, ovog Pravilnika, kao i ostale akte Udruge te odgovaraju za povrede Etičkog kodeksa CIR – INTP i povrede članskih obveza i odgovornosti.

 

 

STEGOVNI POSTUPAK

Članak 2.

Stegovni postupak zbog povreda članskih obveza i odgovornosti i povreda Etičkog kodeksa pokreće i provodi Etičko povjerenstvo.

Etičko povjerenstvo pokreće stegovni postupak na temelju vlastitih saznanja ili na temelju prijave Predsjednika, terapeuta CIR-INTP-a, edukanata, drugih članova Udruge ili trećih
osoba Etičkom povjerenstvu.

Anonimne prijave Etičko povjerenstvo će odbaciti, bez provođenja daljnjeg postupka.

 

Članak 3.

U stegovnom postupku utvrđuju se okolnosti uslijed kojih je došlo do povrede članskih obveza i odgovornosti, težina povrede i eventualno nastala šteta za Udrugu.

Odluka o pokretanju stegovnog postupka mora sadržavati razloge pokretanja postupka te se dostavlja osobi protiv koje je pokrenut postupak na očitovanje.

Osoba protiv koje je pokrenut postupak može se u roku od 8 dana od dana primitka odluke o pokretanju postupka očitovati o prijavi, odnosno postupcima koji joj se stavljaju na teret te o
svim činjenicama relevantnim za donošenje odluke u stegovnom postupku.

Ukoliko se prijavljena osoba ne očituje u dodijeljenom roku, odluka o stegovnoj odgovornosti donijet će se na temelju činjenica kojima raspolaže Etičko povjerenstvo.

 

Članak 4.

U stegovnom postupku Etičko povjerenstvo može odbiti ili usvojiti prijavu te donijeti sljedeće odluke:

1. odbiti prijavu kao neosnovanu
2. usvojiti prijavu i izreći stegovnu mjeru zbog utvrđene lakše povrede
3. usvojiti prijavu i izreći stegovnu mjeru zbog utvrđene teže povrede

Za utvrđene povreda članskih obveza i odgovornosti te povrede etičkih načela, Etičko povjerenstvo, ovisno o težini povrede, može izreći sljedeće stegovne mjere:

  • opomena
  • opomena uz obvezne smjernice za daljnji rad
  • isključenje iz Udruge.

 

Za lakše povrede Etičko povjerenstvo će izreći opomenu te po potrebi i obvezne smjernice za daljnji rad.


Za teže povrede može se izreći:

1. privremena suspenzija iz članstva na 6 mjeseci
2. isključenje iz članstva Udruge

 

Članak 5.

Osoba kojoj je izrečena stegovna mjera za teže povrede članskih obveza i odgovornosti ili etičkih načela ima pravo ima pravo u roku od petnaest dana, računajući od dana dostave odluke, podnijeti žalbu Skupštini Udruge pisanim putem.

Žalba odlaže izvršenje odluke.

Skupština Udruge je dužna odlučiti o žalbi u roku 60 dana računajući od dana dostave žalbe. Odluka Skupštine Udruge o žalbi je konačna.

 

 

POSTUPAK POVODOM PRITUŽBE

Članak 6. 

Postupak povodom pritužbe vodi se u slučajevima kada edukatori, edukanti i zaposlenici CIR INTP podnesu pritužbu protiv drugog edukatora, edukanta, suradnika ili zaposlenika
CIR INTP zbog kršenja odredbi Etičkog kodeksa CIR INTP.

Pritužbe se dostavljaju u pisanom obliku Predsjedniku Etičkog povjerenstva ili Predsjedniku Udruge, koji će pritužbu proslijediti Etičkom povjerenstvu, s time da se pritužba može podnijeti najkasnije u roku od 30 dana od dana kada su nastale okolnosti zbog kojih se pritužba podnosi.

Ukoliko je neki od članova ili su svi članovi Etičkog povjerenstva na bilo koji način povezani s osobom protiv koje je podnesena pritužba, trebaju se izuzeti od postupanja te o tome obavijestiti Predsjednika Udruge radi imenovanja privremenog (ad-hoc) povjerenstva.

Sve osobe koje sudjeluju u postupku povodom pritužbe moraju djelovati na način da ne krše povjerljivost postupka i informacija dobivenih u postupku. Pisani materijal koji se odnosi na pritužbu mora biti datiran, a cjelokupna komunikacija bilo usmena bilo pisana treba biti evidentirana.

Postupak povodom pritužbe se provodi na temelju načela utvrđivanja istine, pravednosti i poštenja.

Postupci povodom pritužbi mogu biti neformalni ili formalni postupci.

Neovisno o vrsti postupka koji se provodi i oštećena osoba i osoba protiv koje je podnesena pritužba imaju pravo uvida u svu dokumentaciju koja je dostavljena Etičkom povjerenstvu.

CIR INTP nije odgovoran za troškove putovanja ili za ostale troškove koji nastaju oštećenoj osobi ili osobi protiv koje je podnesena pritužba vezano za postupak povodom pritužbe. 

CIR INTP može zatražiti pravni savjet ili savjet stručnjaka iz nekog drugog područja, ukoliko je to potrebno za odlučivanje o prigovoru ili pritužbi.

 

 

PODNOŠENJE PRITUŽBE

Članak 7.

Pritužbe se podnose u pisanom obliku Predsjedniku Etičkog povjerenstva ili Predsjedniku Udruge, koji će pritužbu proslijediti Etičkom povjerenstvu.

Pritužba se može podnijeti najkasnije u roku od 30 dana od dana kada su nastale okolnosti zbog kojih se pritužba podnosi. 

Ako se pritužba odnosi na edukatora CIR INTP preporučuje se oštećenoj osobi da najprije razgovara s voditeljem edukacije, ukoliko je to moguće.


  
NEFORMALNI POSTUPAK POVODOM PRITUŽBE

Članak 8.

Kada predsjednik Etičkog povjerenstva primi pritužbu, prvenstveno će ukoliko je to moguće provesti neformalni postupak – medijaciju.

Neformalan postupak povodom pritužbi provodi se u slučaju kad se pritužba odnosi na:

  • uvredljivo i štetno ponašanje;
  • povredu integriteta druge osobe;
  • nepoštenje;
  • diskriminaciju, ponižavanje i omalovažavanje.

 

Cilj medijacije je omogućavanje i poboljšanje komunikacije, ispravljanje pogrešaka i pomirenje oštećene osobe i osobe protiv koje je podnesena pritužba.

Predsjednik Etičkog povjerenstva imenuje medijatora koji nije povezan s oštećenom osobom ili s osobom protiv koje je pritužba podnesena. Medijator je iskusniji član CIR INTP.

Medijator može organizirati odvojene ili zajedničke sastanke s oštećenom osobom i osobom protiv koje je pritužba podnesena.

Medijator podnosi pisano izvješće predsjedniku Etičkog povjerenstva o ishodu medijacije. Nakon što je podnio izvješće predsjedniku Etičkog povjerenstva, medijator ne sudjeluje u
daljnjim postupcima.

 

Članak 9.

Etičko povjerenstvo na temelju izvješća medijatora donosi odluku kojom će:

  • utvrditi da je pritužba riješena u postupku medijacije i da se daljnji postupci neće
    voditi, ili
  • utvrditi da postupak medijacije nije uspio i obustaviti postupak medijacije.

 

Neformalni postupak mora se dovršiti u roku od mjesec dana od dana primitka pisane pritužbe.

 

 

FORMALNI POSTUPAK POVODOM PRITUŽBE

Članak 10.

Ako oštećena osoba odbije pristupiti medijaciji ili tijekom medijacije izjavi da odustaje od medijacije ili ako medijacija nije uspjela, oštećena osoba o navedenom obavještava predsjednika Etičkog povjerenstva.

Predsjednik Etičkog povjerenstva imenuje Vijeće za pritužbe koje se sastoji od tri (3) osobe, koje će razmatrati podnesenu pritužbu.

Članovi Vijeća za pritužbe dužni su prijaviti bilo koji podatak koji može dovesti u sumnju njihovu nepristranost u konkretnom postupku povodom pritužbe.

Vijeće za pritužbe će u roku od 15 dana od dana imenovanja uputiti poziv podnositelju prijave i oštećenoj osobi u svrhu dostave dokumentacije i drugih dokaza.

Oštećena osoba dostavlja Vijeću za pritužbe svu dokumentaciju i dokaze u prilog osnovanosti pritužbe, a osoba protiv koje je podnesena pritužba pisani odgovoru uz dokumentaciju i dokaze, i to u roku od 8 dana od dana primitka poziva na dostavu
dokumentacije i drugih dokaza.


 
POSTUPANJE VIJEĆA ZA PRITUŽBE

Članak 11.

Vijeće za pritužbe ispituje navode pritužbe radi odlučivanja o osnovanosti pritužbe na način da analizira i ocjenjuje dostavljene dokaze te dogovara sastanak sa oštećenom osobom i osobom protiv koje je podnesena pritužba.

Vijeće za pritužbe dostavlja strankama pisanu obavijest o sastanku najkasnije u roku od mjesec dana od dana zaprimanja svih dokaza oštećene osobe i osobe protiv koje je podnesena pritužba.

 Tijek postupka pred Vijećem za pritužbe:

  • oštećena osoba iznosi sažetak pritužbe;
  • osoba protiv koje je podnesena pritužba iznosi sažetak slučaja i svoju obranu;
  • oštećena osoba postavlja pitanja preko predsjednika Vijeća osobi protiv koje je
    podnesena pritužba;
  • osoba protiv koje je podnesena pritužba postavlja pitanja oštećenoj osobi preko predsjednika Vijeća za pritužbe.

 

Članovi Vijeća mogu zatražiti pojašnjenje od obiju stranaka te izvršiti uvid u druge dokaze i saslušati svjedoke.

Kada Vijeće za pritužbe utvrdi da je stanje slučaja dovoljno raspravljeno, predsjednik Vijeća podnosi pisano izvješće zajedno s preporukama predsjedniku Etičkog povjerenstva u roku
od 10 radnih dana od dana završetka postupka.

U slučaju da oštećena osoba ne pristupi sastanku bez valjanog razloga ili bez pravovremene isprike, pritužba će biti odbačena, a predsjednik Vijeća o tome pismeno izvješćuje predsjednika Etičkog povjerenstva.

U slučaju da osoba protiv koje je podnesena pritužba ne prisustvuje sastanku bez valjanog razloga ili bez pravovremene isprike, predsjednik Vijeća za pritužbe o tome izvješćuje Etičko
povjerenstvo. U tom slučaju može se donijeti odluka o pritužbi na temelju činjenica i dokaza dostavljenih Etičkom povjerenstvu/Vijeću za pritužbe.

 

 

ODLUKE U POSTUPKU POVODOM PRITUŽBE

Članak 12.

Nakon završetka postupka pred Vijećem za pritužbe, predsjednik Vijeća podnosi pisano izvješće zajedno s preporukama predsjedniku Etičkog povjerenstva u roku od 10 radnih dana od dana završetka postupka.

Po primitku pisanog izvješća iz prethodnog stavka Etičko povjerenstvo donosi odluku o radnjama koje je potrebno poduzeti te izvješćuje stranke o odluci i radnjama koje je
eventualno potrebno poduzeti.  

U postupku povodom pritužbe mogu se donijeti sljedeće odluke:

  • pritužba se odbija kao neosnovana
  • pritužba se usvaja u cijelosti ili djelomično

 

Ako je pritužba u cijelosti ili djelomično osnovana Etičko povjerenstvo će o tome obavijestiti Predsjednika Etičkog povjerenstva s prijedlogom jedne od sljedećih sankcija:

  • osoba protiv koje je pritužba podnesena dužna se pisano ispričati oštećenoj osobi;
  • osoba protiv koje je pritužba podnesena dužna se pisano ispričati oštećenoj osobi i pisano obvezati da će poduzeti radnje po pitanjima pritužbe u osobnoj terapiji te izvješćuje supervizora o svim detaljima i ishodu pritužbe;
  • osobi protiv koje je podnesena pritužba izriče se opomena;
  • osobi protiv koje je podnesena pritužba izriče se neka od drugih mjera propisanih zbog počinjenih težih povreda.

 


 
ŽALBA U POSTUPKU POVODOM PRITUŽBE

Članak 13.

Obje stranke mogu podnijeti predsjedniku Etičkog povjerenstva pisanu žalbu protiv odluke Etičkog povjerenstva i to u roku od 15 dana od dostave odluke o pritužbi iz razloga:

  • što su u postupku počinjene povrede postupka;
  • što je žalitelj u mogućnosti predočiti nove dokaze, a koje prethodno nije mogao iznijeti, a da ih je iznio isti bi značajno utjecali na odluku Vijeća za pritužbe;
  • zbog pogrešne primjene propisa.

 

U slučaju žalbe predsjednik Etičkog povjerenstva imenuje Žalbeno vijeće od tri člana.

Žalbenom vijeću se dostavlja sva dokumentaciju u svezi pritužbe. Žalbeno vijeće ispituje slučaj te nakon toga donosi odluku kojom žalbu odbija ili kojom usvaja žalbu i preinačava prvostupanjsku odluku.

Žalbeno vijeće o svojoj odluci izvješćuje Etičko povjerenstvo te daje i preporuke, ako ih ima.

Odluka Žalbenog vijeća je konačna.

 


POSTUPAK POVODOM PRIGOVORA PROTIV EDUKANATA

Članak 14.

Postupak povodom prigovora se odnosi na prijavu ili primjedbu koju u obliku prigovora zbog kršenja Etičkog kodeksa podnosi klijent protiv edukanta psihoterapije.

Izraz edukant se odnosi na edukante tjelesne psihoterapije neovisno o godini edukacije koju pohađaju.

Svrha postupka je ispitivanje prigovora protiv Edukanata.

Prigovor protiv edukanta se može podnijeti samo dok je edukant student CIR INTP i to najkasnije u roku od 30 dana od dana navodne povrede Etičkog kodeksa.

Bilo koja osoba koja ima dokaze o povredi načela i odredbi Etičkog kodeksa ili ima dokaze o kršenju ugovora, sporazuma ili neetičkog ponašanja u praktičnom radu s klijentima može kontaktirati predsjednika Etičkog povjerenstva radi podnošenja službenog prigovora.

Sve osobe koje su uključene u postupke utvrđene i propisane ovim aktom, uključujući i eventualnog vanjskog posrednika, trebaju ograničiti razgovor o sadržaju i procesu, te slijediti pravila povjerljivosti i nepristranosti. Imena uključenih stranaka spominju se samo u iznimnim slučajevima poput sankcije koja zahtijeva isključenje. Svrha ovih mjera je sačuvati prava i interese stranaka u postupku. U svim drugim slučajevima, osim ovdje navedenim iznimnim slučajevima, podaci i materijali u svezi s time smatraju se povjerljivima.

CIR INTP nije odgovoran za bilo kakve troškove koji bi mogli nastati povodom ovog
postupka.

 

Članak 15.

Postupak povodom prigovora započinje primitkom pisanog prigovora upućenog predsjedniku Etičkog povjerenstva.

Pisani prigovor treba sadržavati jasnu izjavu i iskaz o ponašanju na koje se prigovara sa svim relevantnim činjenicama te dokaze koji to podupiru, kao i podatke o osobe koja ga podnosi.

Predsjednik Etičkog povjerenstva vodi postupak prigovora te utvrđuje ishod kada je postupak zaključen. 

 

Članak 16.

Predsjednik Etičkog povjerenstva pisanim putem obavještava edukanta o primljenom prigovoru i to najkasnije u roku od 15 radnih dana od dana primitka prigovora.

Edukant protiv kojeg je podnesen prigovor može podnijeti pisani odgovor u roku od 8 dana, od dana primitka obavijesti o zaprimljenom prigovoru.

Ispis edukanta CIR INTP iz edukacije ne sprječava dovršetak postupka, ako se navodni prijestup dogodio za vrijeme pohađanja edukacije osobe u CIR INTP.

Ako se tijekom odlučivanja o prigovoru ne pronađe rješenje situacije na koje bi pristale sve uključene stranke ili se radi o težoj povredi Etičkog kodeksa, tada se predmet upućuje Etičkom povjerenstvu koje može donijeti sljedeće odluke:

  • prigovor se odbija;
  • prigovor se usvaja i utvrđuje se da je prekršen Etički kodeks;
  • prigovor se usvaja i utvrđuje se da je prekršen Etički kodeks i izriče sankcija.

 

O donesenoj odluci pisanim putem se obavještavaju i podnositelj prigovora i edukant protiv
kojeg je podnesen prigovor.

 


 
SANKCIJE

Članak 17.

Ako je prigovor djelomično ili u cijelosti osnovan Etičko povjerenstvo će to utvrditi te može izreći jednu od sljedećih sankcija:

  • da se osoba protiv koje je prigovor podnesen dužna pisano ispričati podnositelju prigovora;
  • da se osoba protiv koje je prigovor podnesen dužna pisano ispričati podnositelju prigovora i pisano obvezati da će poduzeti radnje po pitanjima prigovora u osobnoj terapiji te izvješćuje supervizora o svim detaljima i ishodu prigovora;
  • da se osobi protiv koje je podnesen prigovor izrekne opomena;
  • da se osoba protiv koje je podnesen prigovor isključuje iz edukacije na određeno vrijeme do godine dana ili trajno.

 

 

ŽALBA U POSTUPKU POVODOM PRIGOVORA

Članak 18.

Protiv prvostupanjske odluke Etičkog povjerenstva donijete u postupku povodom prigovora dopuštena je žalba.

Žalba se podnosi pisanim putem predsjedniku Etičkog povjerenstva najkasnije u roku od 15 dana od dana dostave odluke Etičkog povjerenstva.

Stranka koja se žali treba dokazati postojanje razloga za žalbu i određeno navesti činjenice i dokaze na kojima temelji žalbu.

Protiv odluke donesene u postupku povodom prigovora žalba je dopuštena samo ako:

  • stranka stekne mogućnost uporabe novih dokaza nakon završetka prvostupanjskog postupka povodom prigovora, pod uvjetom da bi ti dokazi, da su ranije predočeni, mogli imati utjecaja na odluke Etičkog povjerenstva;
  • su u prvostupanjskom postupku pred Etičkim povjerenstvom bitno povrijeđena pravila postupka;
  • zbog pogrešne primjene propisa.

 

Ako Etičko povjerenstvo dopusti podnošenje žalbe, predsjednik Etičkog povjerenstva imenuje Žalbeno vijeće koje se sastoji od triju (3) iskusnijih kolega, koji nisu ranije bili uključeni u postupak, a koje imenuje u roku od 8 (osam) dana od dana donošenja odluke o dopuštenju žalbe.

Žalbeno vijeće razmatra žalbu na temelju podnesenih pismenih očitovanja i dokaza.

Žalbeno vijeće donosi odluku o žalbi te o svojoj odluci izvješćuje Etičkom povjerenstvo zajedno sa svojim zaključcima i preporukama, ukoliko ih ima.

Predsjednik Etičkog povjerenstva pisanim putem obavještava obje stranke o odluci Žalbenog vijeća.

Odluka Žalbenog vijeća je konačna.

CIR INTP, Institut tjelesne psihoterapije, punopravni je član EABP-a, Europske asocijacije za tjelesnu psihoterapiju, SPUH-a Saveza psihoterapijskih udruga u RH i HKPT-a, Hrvatske komore psihoterapeuta.